Moją pasją jest łączenie różnych dziedzin życia ze sztuką. Najbardziej lubię odnajdywać w codziennym życiu nieoczywiste zdarzenia. Kiedy zobaczę na ulicy zaskakujący street art, albo światło na ceramicznym naczyniu ułoży się jak na obrazie Vermeera. W edukacji staram się pielęgnować wrazliwość i otwartość na nowe.
WYKSZTAŁCENIE
- Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Malarstwa i Grafiki w Gdańsku
- Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej, studia podyplomowe Arteterapia
- Certyfikat ukończenia kursu toczenia na kole u Mistrza garcarskiego Piotra Skiby, Jadwisin
- Certyfikaty ukończenia kursów ceramiki I i II stopnia, Łucznica
- Staż arteterapeutyczny w Specjalistycznym Mazowieckim Centrum Zdrowia w Pruszkowie – Tworkach
- Absolwentka PLSP w Warszawie
Prowadzenie warsztatów artystycznych i arteterapeutycznych m.in. w:
- Domu Kultury Kadr (2018-2020)
- Przedszkolu Integracyjnym nr 247 (2010 – 2020)
- Ośrodku Psychoterapii Dzieci i Młodzieży ReGeneRacja (2015-2019)
- W licznych fundacjach, szkołach, firmach szkoleniowych
Osiągnięcia, z których jestem szczególnie dumna:
- Stypendium Ministra Kultury „Kultura w sieci” na rok 2020
- Pierwsza Nagroda Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej 2018 za projekt „Holistyczny rozwój dzieci przez sztukę”
- Książka pt.”Kreatywne dzieci. 21 pomysłów na kreatywne popołudnie”, Renata Kochan wydawnictwo Zysk i s-ka, Poznań 2017 rok
- Artykuły o arteterapii w podręcznikach do Artetarpii pod red. B. Łozy i A. Chmielnickiej Plaskoty Arteterapia” tom 1 , Warszawa 2013 - artykuł o ceramice w arteterapii i „Arteterapia „ tom 2, pod red. prof. B. Łozy, A. Chmielnickiej-Plaskoty, prof. T. Rudowskiego (Warszawa 2014) – artykuł o sztuce kolażu w edukacji i psychiatrii


Niewielka książeczka Renaty Kochan zachwyciła mnie tym, że jest całkowicie różna od wszystkich tego typu pozycji, które ja sama miałam w dzieciństwie. Takie książki są zazwyczaj zbiorem pomysłów na zrobienie pociągu z rolek po papierze toaletowym albo korali z plastikowych kapsli od butelek po napojach. I jak lubię tego rodzaju upcyklingowe inspiracje, tak nie ukrywam, że odczuwam już lekki przesyt powszechną modą na recykling.
Autorka jest artystką, ilustratorką i artterapeutką, podchodzi zatem do tematu w prawdziwie artystyczny sposób. I faktycznie efektem proponowanych zabaw będą prawdziwe dzieła sztuki. Do proponowanych zabaw nie potrzebujemy wielu przygotowań, tak naprawdę wystarczy zabezpieczanie przestrzeni przed zabrudzeniem i podstawowe materiały – zostawiono rodzicowi dowolność w wyborze techniki – możemy zatem lepić zarówno z gliny, jak i masy solnej (na którą autorka podaje aż trzy różne przepisy!), czy plasteliny. Tym, co wyróżnia inspiracje Renaty Kochan od innych jest jej nieposkromiona wyobraźnia – podczas zajęć rzeźbiarskich nie będziemy formować sylwetki kota, czy konika (choć oczywiście możemy, jeśli mamy taką chęć), a hipnotyzowaną przez fakira kobrę, rybę fugu i diabła morskiego. Malowanie pomarańczy zmienia się w podróż po świecie kolorów, a znudzeni tradycyjnym malowaniem poznają monotypię malarską, czyli malowanie na opak.
Agnieszka Drygiel, blogspot Bajkowir